Η Γερμανία νικά τον Κριστιάνο Ρονάλντο της Πορτογαλίας στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα με τη βοήθεια δύο γκολ

MUNICH – Η Γερμανία επιτέλους έκανε κλικ στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα, με λίγη βοήθεια από τον υπερασπιστή πρωταθλητή Πορτογαλία.

Ο Πορτογάλος έγινε η πρώτη ομάδα που σημείωσε δύο γκολ σε ένα παιχνίδι στο ηπειρωτικό τουρνουά, δίνοντας στους Γερμανούς μια νίκη 4-2 το Σάββατο και τερματίζοντας τους φόβους για άλλη έξοδο από το γκρουπ.

Ο Κριστιάνο Ρονάλντο έβαλε την Πορτογαλία στο προβάδισμα στο 15ο λεπτό ενάντια στην πορεία του παιχνιδιού. Ήταν το πρώτο του γκολ έναντι της Γερμανίας και το τρίτο του στο Euro 2020. Επίσης επέκτεινε το ρεκόρ του τουρνουά όλων των εποχών σε 12 γκολ.

Όμως οι αμυντικοί Ρουμπέν Ντιάς και Ραφαέλ Γκουρέιρο έθεσαν τη Γερμανία μπροστά πριν από το ημίχρονο σκοράροντας στο δικό τους δίχτυ.

Στη συνέχεια, ο Kai Havertz και ο Robin Gosens σημείωσαν δύο ακόμη για τη Γερμανία στο δεύτερο ημίχρονο – καθιστώντας τους πρώτους παίκτες της ομάδας που σκόραραν σε ένα Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα.

Ο Diogo Jota πήρε ένα πίσω για την Πορτογαλία στο 67ο, αφού ο Ρονάλντο έσωσε ακροβατικά ένα ελεύθερο λάκτισμα από την έξοδο.

Οι Γερμανοί υποστηρικτές τραγούδησαν το “Oh wie ist das schön” (Ω πόσο υπέροχο είναι αυτό) καθώς είδαν την ομάδα τους να κυριαρχεί στο παιχνίδι από την αρχή έως το τέλος – κάτι που δεν είχαν δει σε χρόνια ανεπαρκούς επίτευξης.

Οι πρωταθλητές του Παγκοσμίου Κυπέλλου του 2014 αναζητούσαν μια καλή εμφάνιση στο Euro 2020 για να αντισταθμίσουν την έξοδο του πρώτου γύρου στο Παγκόσμιο Κύπελλο του 2018 στη Ρωσία.

Τόσο η Πορτογαλία όσο και η Γερμανία έχουν τώρα τρεις βαθμούς στον Όμιλο ΣΤ, ένας πίσω από τον τρέχοντα πρωταθλητή του Παγκοσμίου Κυπέλλου Γαλλία, ο οποίος έκπληκτος κρατήθηκε με ισοπαλία 1-1 από την Ουγγαρία στη Βουδαπέστη.

Η Ουγγαρία έχει έναν βαθμό και θα παίξει στη Γερμανία την Τετάρτη στο Μόναχο. Η Γαλλία θα παίξει την Πορτογαλία στη Βουδαπέστη.

FIFA:Επιβάλλει κυρώσεις στο Μεξικό μετά από ομοφοβικά ψάλματα σε αγώνες

ΕΡΙΚΣΕΝ:Ο δανικός ποδοσφαιριστής απελευθερώθηκε από το νοσοκομείο μετά από «επιτυχημένη» επέμβαση

Η Γερμανία είχε τη μπάλα στο δίχτυ νωρίς εναντίον της Πορτογαλίας, όταν ο Γκόσενς έβγαλε το σταυρό από τον Τζόσουα Κίμιτς, αλλά ο στόχος αποκλείστηκε από την αναθεώρηση βίντεο για μία από τις πιθανές παραβάσεις. Ο Serge Gnabry ήταν οφσάιντ και ο Thomas Müller χειρίστηκε την μπάλα.

Ο Ρονάλντο ήταν ο πρώτος που χτύπησε στην πραγματικότητα.

Ο Bernardo Silva έστειλε μια μπάλα πάνω από τον Havertz για τον Diogo Jota, ο οποίος πήρε τη μπάλα στο στήθος του και έβγαλε με άνεση τη μπάλα στον Ronaldo.

Σαφώς κλονισμένο, μια πιο επιφυλακτική Γερμανία ξαναρχίζει εκεί που σταμάτησε, αν και λίγο πιο προσεκτικά από πριν.

Ο Χάβερτς ανάγκασε τον ισοσταθμιστή στο 35ο λεπτό, όταν πήγε για τον σταυρό του Γκοσένς μαζί με τον Ντιάς, ο οποίος τον απέκρυψε μέσα από τη μακριά θέση.

Στη συνέχεια η Γερμανία πήρε το προβάδισμα μέσω ενός άλλου τέρματος αμέσως μετά. Ο Havertz απέτυχε να συνδεθεί με ένα σταυρό από τον Müller, αλλά ο Kimmich έστειλε τη μπάλα πίσω και ανέβηκε στο δίχτυ από το ατυχές Guerreiro.

Ο Χάβερτς πήρε τελικά το γκολ του νωρίς στο δεύτερο ημίχρονο όταν ο Μίλερ τον έβαλε για εύκολο τερματισμό. Ο Γκόσενς έφτασε στη συνέχεια στην τέταρτη θέση στο πίσω μέρος από τον σταυρό του Κίμιτς.