Η κατάδυση εκτός από τον Ryan Pulock στα τελευταία δευτερόλεπτα βοηθά τους Νησιώτες της Νέας Υόρκης να κερδίσουν το Game 4 εναντίον του Tampa Bay Lightning

UNIONDALE, NY (AP) – Με τον τερματοφύλακα Semyon Varlamov εκτός θέσης στα δευτερόλεπτα κλεισίματος, ο αμυντικός της Νέας Υόρκης Ryan Pulock ήξερε ότι έπρεπε να εμποδίσει τον πυροβολισμό του Ryan McDonagh στο ανοιχτό δίχτυ. Ήταν το μεγαλύτερο παιχνίδι με την τελευταία νίκη στο Game 4 της Islanders.

Ο Ματ Μάρτιν έκλεισε τη δεύτερη περίοδο τριών γκολ, Ο Pulock έκανε μια στάση κατάδυσης και οι Islanders συνέχισαν να νικήσουν το Tampa Bay Lightning 3-2 το Σάββατο το βράδυ, ακόμη και στην ημιτελική σειρά του Stanley Cup σε δύο παιχνίδια.

Ο Josh Bailey και ο Mathew Barzal σημείωσαν επίσης γκολ, ενώ ο Cal Clutterbuck και ο Adam Pelech είχαν δύο ασίστ. Ο Semyon Varlamov τερμάτισε με 28 αποταμιεύσεις για να βοηθήσει τους Islanders να κερδίσουν ένα Game 4 για να ισοφαρίσουν μια σειρά μετά την πτώση του προηγούμενου παιχνιδιού στο σπίτι για τρίτη φορά μετά την σεζόν.

Αλλά ο Pulock έκανε το μεγαλύτερο save με το παιχνίδι στη γραμμή.

Ο McDonagh είχε το puck στην αριστερή πλευρά στα εξασθενημένα δευτερόλεπτα, γύρισε για να ξεφύγει από τον Brock Nelson και έσυρε τον Varlamov προς τα εμπρός προτού στείλει το puck στο ανοιχτό δίχτυ. Αλλά η κατάδυση του Πούλοκ κράτησε το ξωτικό και διατήρησε τη νίκη.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ NHL PLAYOFF:Ημερομηνίες, ώρες, τηλεόραση και αποτελέσματα

«Ο McDonagh πήρε ένα ξωτικό και ο Varly βγήκε και προκάλεσε», είπε ο Pulock. «Έκανε ένα παιχνίδι με το spin-o-rama, το δίχτυ ήταν ανοιχτό και απλά προσπάθησα να κάνω τον εαυτό μου μεγάλο και να το πάρω μακριά και ήμουν σε θέση να το καταφέρω.

«Προφανώς ακούτε τον ήχο, το ρολόι πηγαίνει και όλα τα αγόρια σας πηδούν. Είναι ένα καλό συναίσθημα. “

Ο Πούλοκ έπαιρνε πολλά επαίνους από τους συμπαίκτες του.

«Αυτό είναι ένα ξεχωριστό παιχνίδι», είπε ο Μπέιλι. «Υπομονή να μείνουμε απλά σε αυτό. Προφανώς, ήταν ένα υπέροχο παιχνίδι, ένα παιχνίδι εξοικονόμησης παιχνιδιών. Τεράστιος.”

Ο Μπαρζάλ συμφώνησε, προσθέτοντας: «Νομίζω ότι η αναπνοή όλων αφαιρέθηκε όταν ερχόταν αυτό το ξωτικό. Νόμιζα ότι πήγαινε και μετά απλώς ένα θαυμαστό παιχνίδι από τον Pulley. Δεν θα ξεχάσω αυτό. “

Ο Brayden Point είχε ένα γκολ για τον έβδομο συνεχόμενο αγώνα και ο Tyler Johnson σκόραρε επίσης τον αμυντικό πρωταθλητή Lightning. Ο Andrei Vasilevskiy τερμάτισε με 27 σώσεις.

«Αυτά τα παιδιά τα έχουν δώσει τα πάντα για ό, τι είναι τώρα, έναν μήνα και αλλάζουν (στα πλέι-οφ),» είπε ο προπονητής του Τάμπα Μπέι Τζον Κούπερ. «Μερικές φορές βάζεις ένα αυγό και βάζουμε ένα στη δεύτερη περίοδο».

Το Game 5 είναι το βράδυ της Δευτέρας στην Τάμπα της Φλόριντα, με το Game 6 να επιστρέφει στο Nassau Coliseum την Τετάρτη το βράδυ.

Ο αμυντικός της Νέας Υόρκης, Ryan Pulock (6) κάνει ένα τελευταίο δευτερόλεπτο για να εξασφαλίσει τη νίκη ενάντια στο Tampa Bay Lightning.

Ο Lightning τράβηξε τον Vasilevskiy για έναν επιπλέον σκέιτερ με περίπου 1:50 αριστερά, αλλά επέστρεψε στον πάγο 38 δευτερόλεπτα αργότερα, όταν ο Victor Hedman κλήθηκε να σπάσει τον Clutterbuck για να δώσει στους Islanders ένα παιχνίδι ισχύος.

Ο Point πήρε το Lightning στον πίνακα σκορ 3:45 στο τρίτο καθώς έφερε το puck στη δεξιά πλευρά και νίκησε τον Varlamov με ένα σουτ από περίπου 50 πόδια έξω. Ήταν η καλύτερη 12η θέση του Point μετά τη σεζόν και έδεσε τους Claude Lemieux (1997), Joe Sakic (1996), Mario Lemieux (1996), Pat LaFontaine (1992) και Mario Lemieux (1991) για το μεγαλύτερο σερί τα τελευταία 30 χρόνια .

Ο Τζόνσον έφτασε στο 3-2 σχεδόν 3 λεπτά αργότερα, καθώς πήρε το ξίφος στη γωνία, έκανε πατινάζ γύρω από έναν παίκτη Islanders, κινήθηκε προς το δίχτυ και νίκησε τον Βαρλάμοφ ψηλά στη δεξιά πλευρά με τον συμπαίκτη του Ross Colton και τον Pulock να παρακολουθούν τον τερματοφύλακα.

«Είναι μια καλή ομάδα, οπότε θα έχουν την ώθηση», είπε ο Μπαρζάλ. «Είναι μια εξειδικευμένη ομάδα χόκεϋ εκεί. Κάναμε καλή δουλειά τα τελευταία εννέα λεπτά μετά το χρονικό όριο για να αλλάξουμε λίγο την ορμή. “

Ο Βαρλάμοφ είχε έξι αποταμιεύσεις στα πρώτα 3 λεπτά του δευτερολέπτου, συμπεριλαμβανομένων διαδοχικών προσπαθειών σε κοντινή απόσταση από τον Πόντο που έβγαλε ψάλματα του «Var-ly! Βαρ-λυ! ” από το πλήθος του σπιτιού.

Ο Lightning ξεπέρασε τους Islanders 17-4 εκείνη τη στιγμή, αλλά η Νέα Υόρκη κυριάρχησε στο υπόλοιπο της περιόδου καθώς σκόραρε τρεις φορές, ενώ προχώρησε στο Tampa Bay με 17-3 στο πλάι στα σουτ.

«Ξεκινήσαμε να χάνουμε τις μάχες μας», είπε ο Τζόνσον. «Δεν εργαζόμασταν τόσο σκληρά όσο συνήθως. Ξέρετε ότι δεν μπορείτε να κερδίσετε έτσι. Δεν παίξαμε συνολικά 60 λεπτά. Πιστεύοντας στους Islanders, βγήκαν σκληρά σε αυτό το δευτερόλεπτο και πήραν την ορμή και τον έλεγχο. Χρειαζόμαστε επαναφορά και απλά δεν το κάναμε. Ήταν λίγο αργά. “

Οι Islanders μπήκαν στον πίνακα αποτελεσμάτων στα 5 1/2 λεπτά στο τρίτο σουτ στο γκολ της περιόδου. Ο Μπέιλι πήρε ένα πέρασμα με πάγο από τον Νέλσον και γρήγορα νίκησε τον Βασιλέβσκι ψηλά στην πλευρά του γαντιού από το δεξί κύκλο για το έκτο του μετά το σεζόν.

Ο Μπαρζάλ έφτασε στο 2-0 με 6:14 αριστερά καθώς πήρε το ριμπάουντ από τον Κλούτερμπακ από το δεξί σημείο και το έβαλε γρήγορα στο ανοιχτό δίχτυ από την αριστερή πλευρά με τον Κίλ Παλμιέρ να εξετάζει τον Βασιλέβσκι μπροστά. Ήταν το έκτο του Μπαρζάλ από τα πλέι οφ, όλα έρχονται στα εννέα τελευταία παιχνίδια.

Ο Martin πήρε το ριμπάουντ από τον Pelech και το έκανε πίσω στην αριστερή γωνία για να κάνει 3-0 με 2:03 αριστερά. Ο Lightning αμφισβητήθηκε για οφσάιντ στην είσοδο στην επιθετική ζώνη, αλλά το παιχνίδι υποστηρίχθηκε μετά από μια αναθεώρηση βίντεο – επιβεβαιώνοντας την έβδομη περίοδο τριών γκολ των Islanders σε 16 παιχνίδια αυτήν την μετα-σεζόν.

ΠΡΩΤΟ ΣΚΟΡΤΙ

Η ομάδα που σημείωσε πρώτο κέρδισε καθένα από τα τέσσερα πρώτα παιχνίδια αυτής της σειράς. Οι Islanders βελτιώθηκαν στο 5-1 όταν πήρε το πρώτο γκολ. Είναι 5-5 όταν ο αντίπαλος σκοράρει πρώτος.

Το Lightning, 10-1 όταν σκόραρε το πρώτο, έπεσε στο 0-4 όταν επέτρεψε το πρώτο γκολ.