Ο κεραυνός έκλεισε τους πάνθηρες για να προχωρήσει. Οι νησιώτες αποβάλλουν τους πιγκουίνους. Παιχνίδι Wild Force 7

TAMPA, Fla. – Ο Andrei Vasilevskiy ολοκλήρωσε μια σειρά με κλείσιμο στο Game 6 για δεύτερη συνεχόμενη φορά, σταματώντας 29 βολές στη νίκη του Tampa Bay Lightning 4-0 εναντίον των Florida Panthers την Τετάρτη το βράδυ.

Ο Vasilevskiy έκλεισε επίσης τα Dallas Stars πέρυσι για να κερδίσει το Stanley Cup.

Ο Lightning προχώρησε για να αντιμετωπίσει τον νικητή της Καρολίνας-Νάσβιλ στο δεύτερο γύρο. Ο Tampa Bay προχώρησε στον δεύτερο γύρο για πέμπτη φορά τα τελευταία επτά χρόνια.

Οι Πάνθηρες δεν έχουν κερδίσει μια σειρά πλέι οφ από τους τελικούς του Ανατολικού Συνεδρίου του 1996.

Ο Στίβεν Στάμκος σκόραρε το τρίτο του γκολ της σειράς και ο Pat Maroon πρόσθεσε το πρώτο του. Ο Μπράιντεν Πόντο σημείωσε το τέταρτο της σειράς του στην τρίτη περίοδο και ο Άλεξ Κίλορν είχε ένα άδειο γκολ με 1:42 αριστερά.

Ο Rookie Spencer Knight, πίσω στο δίχτυ για τη Φλόριντα μετά το δυνατό ντεμπούτο του στο πλέι-οφ στο Game 5, τερμάτισε με 20 σώσεις.

ΝΗΣΙΑ 5, ΠΑΓΚΟΥΝΤΕΣ 3

UNIONDALE, NY – Ο Brock Nelson σκόραρε δύο φορές στη δεύτερη περίοδο τριών γκολ της Νέας Υόρκης και οι Islanders νίκησαν το Πίτσμπουργκ στο παιχνίδι 6 για να προχωρήσουν στον δεύτερο γύρο.

Οι Islanders θα αντιμετωπίσουν τη Βοστώνη στον επόμενο γύρο και οι θαυμαστές φώναζαν «Θέλουμε τον Bos-ton! Θέλουμε Bos-ton! ” στα λεπτά κλεισίματος.

Ο Anthony Beauvillier είχε ένα γκολ και δύο ασίστ, και ο Kyle Palmieri και ο Ryan Pulock σημείωσαν επίσης για να βοηθήσουν τους Islanders να νικήσουν τους κορυφαίους πιγκουίνους στον πρώτο γύρο για δεύτερη φορά σε τρία χρόνια. Ο Josh Bailey και ο Jean-Gabriel Pageau είχαν δύο ασίστ.

Η Ilya Sorokin σταμάτησε 34 βολές για να μετακινηθεί στο 4-0 με 1,95 γκολ έναντι μέσου όρου στη σειρά. Είχε επτά αποταμιεύσεις στην πρώτη περίοδο, 15 στη δεύτερη και 12 στην τρίτη για να τερματίσει με 150 στις τέσσερις εκκινήσεις του.

Ο Τζέισον Ζούκερ είχε ένα γκολ και μια ασίστ, και ο Τζεφ Κάρτερ και ο Τζέικ Γκουεντζέλ σκόραραν επίσης για το Πίτσμπουργκ. Ο Τριστάν Τζάρι έκανε 19 σωσεις.

WILD 3, GOLDEN KNIGHTS 0

ΣΤ PAUL, Minn. – Ο Kevin Fiala είχε ένα γκολ και μια βοήθεια στην τρίτη περίοδο για να ανοίξει ένα παιχνίδι χωρίς σκορ, ο Cam Talbot είχε το δεύτερο τερματισμό της σειράς και το Minnesota Wild απέκλεισε και πάλι τον αποκλεισμό.

Η σειρά του πρώτου γύρου επιστρέφει στο Λας Βέγκας για το αποφασιστικό παιχνίδι 7 την Παρασκευή το βράδυ. Η χιονοστιβάδα του Κολοράντο περιμένει μετά το σκούπισμα του St. Louis Blues.

Ο Ryan Hartman σημείωσε πρώτο και ο Nick Bjugstad δέχτηκε το τελευταίο γκολ υπέρ του Talbot, ο οποίος έκανε 23 στάσεις. Είχε 38 αποταμιεύσεις τη Δευτέρα το βράδυ για να βοηθήσει το Wild να κλέψει το παιχνίδι 5 ενώ ήταν εκτός εστίας 40-14.

Ο Marc-Andre Fleury, ο οποίος έκανε 21 στάσεις, έδωσε τρία γκολ για το δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι αφού επέτρεψε μόνο τέσσερα σκορ στα τέσσερα πρώτα παιχνίδια.