Ο υπερωριακός στόχος του Casey Cizikas ανεβάζει τους Islanders πέρα ​​από τους Bruins 4-3 στο παιχνίδι 2

ΜΠΩΣΤΟΝ (AP) – Ο Κέισι Σιζίκας σκόραρε με ένα εκτός έδρας με 14:48 στην πρώτη παράταση και ο Semyon Varlamov επέστρεψε στο δίχτυ για να κάνει 39 σώσεις, οδηγώντας τους Νησιώτες της Νέας Υόρκης σε μια νίκη 4-3 επί των Boston Bruins τη Δευτέρα το βράδυ και δένοντας τη δεύτερη σειρά γύρων πλέι-οφ σε ένα παιχνίδι.

Ο Cizikas πήρε ένα χαλαρό puck που αναπήδησε από το μπροστινό πατίνι του Charlie Coyle της Βοστώνης και έτρεξε μόνος του στο Tuukka Rask προτού νικήσει τον τερματοφύλακα της Βοστώνης στο ραβδί.

Το Game 3 είναι Πέμπτη το βράδυ στο Κολοσσαίο Nassau στο Uniondale της Νέας Υόρκης.

Ο Josh Bailey, ο Kyle Palmieri και ο Jean-Gabriel Pageau σημείωσαν όλοι τη δεύτερη περίοδο – με λίγη βοήθεια από τους Bruins – καθώς οι Islanders έτρεξαν από έλλειμμα 1-0 για να πάρουν το προβάδισμα 3-1.

ΠΑΙΧΝΙΔΙ 7:Η Canadiens νίκησε το Maple Leafs για να ολοκληρώσει την επιστροφή από το έλλειμμα της σειράς 3-1

ΧΡΥΣΟΙ ΝΥΧΤΑ:Ο Ryan Reaves ανέστειλε δύο παιχνίδια επειδή έριξε τα μαλλιά του Ryan Graves

Όμως ο Μπράντ Μάρνταντ έστησε τον Patrice Bergeron ένα χρονόμετρο για να το κάνει ένα παιχνίδι με ένα γκολ στα μέσα του τρίτου. Τότε ο Marchand το έδεσε με δικό του γκολ περίπου πέντε λεπτά αργότερα.

Ο Varlamov, ο οποίος ξεκίνησε και τις δύο ήττες στη νίκη των έξι παιχνιδιών εναντίον του Πίτσμπουργκ στον πρώτο γύρο, σταμάτησε και τα έξι σουτ της Βοστώνης σε υπερωρίες.

Ο Tuukka Rask έκανε 38 σωστά στο 100ο παιχνίδι πλέι οφ καριέρας του, και ο Τσάρλι Κούιλ σκόραρε το άλλο γκολ της Βοστώνης.

Αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι οι Bruins δεν έβαζαν μπαλάκια στα δίχτυα.

Αφού ο Coyle έδωσε στη Βοστώνη το προβάδισμα στον πρώτο, ο Bailey το έδεσε όταν έσπασε ένα από το αμυντικό του Bruins, Jeremy Lauzon, και έφτασε στο γκολ. Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο ίδιος ο Ρασκ έριξε μια σφαίρα στο δίχτυ με το γάντι του, αφού έσωσε την προσπάθεια του Palmieri να το γεμίσει.

Με λιγότερο από τρία λεπτά στο δεύτερο, ένα πέρασμα από τον Mathew Barzal εκτροπή από τον αμυντικό της Βοστώνης Connor Clifton δεξιά προς τον Pageau, ο οποίος νίκησε τον Rask για να κάνει το 3-1. Ήταν το πρώτο έλλειμμα δύο γκολ της Βοστώνης αυτό το postseason.

Όμως ο Μπέργκερον έφτασε στο 3-2 στα μέσα της τρίτης περιόδου και, με λιγότερα από πέντε λεπτά στη ρύθμιση και οι Islanders έφτασαν στο πέναλτι για πάρα πολλά ανδρικά πέναλτι, ο Μάρκαντ έσπασε ένα παρελθόν από τον Βαρλάμοφ για να το ισοφαρίσει.