Ο PK του Christian Pulisic για την παράταση βοηθά την εθνική ομάδα ανδρών των ΗΠΑ να νικήσει τον Μεξικό στον τελικό του Concacaf Nations League

DENVER (AP) – Ο Christian Pulisic μετέτρεψε ένα πέναλτι στο 114ο λεπτό, ο εφεδρικός τερματοφύλακας Ethan Horvath σταμάτησε το πέναλτι του Andrés Guardado στο 124ο και οι Ηνωμένες Πολιτείες ξεπέρασαν ένα πρώιμο αμυντικό λάθος για να νικήσουν το Μεξικό 3-2 ​​την Κυριακή το βράδυ σε έναν τελικό το πρώτο Concacaf Nations League που ενεργοποίησε τρεις κριτικές βίντεο.

Ο Gio Reyna και ο Weston McKennie σημείωσαν ως την 20η θέση των ΗΠΑ που ξεπέρασε δύο φορές τα ελλείμματα έναντι του Νο. 11 του Μεξικού, το οποίο οδήγησε μετά από μόλις 63 δευτερόλεπτα.

Ο Πουλίσιτς, που ξεκίνησε να κερδίζει το Τσάμπιονς Λιγκ με την Τσέλσι στις 29 Μαΐου, έκοψε το πέναλτι και έπεσε κάτω από τον Carlos Salcedo στο 108ο λεπτό.

Ο διαιτητής του Παναμά, John Pitti, δεν σημείωσε αρχικά ποινή, αλλά συμβουλεύτηκε μια κριτική βίντεο και στη συνέχεια έδειξε το σημείο. Ο προπονητής του Μεξικού Tata Martino φάνηκε να λαμβάνει κόκκινη κάρτα για να δώσει ένα χέρι σε έναν αξιωματούχο κατά τη διάρκεια της εξέτασης και ο Χίρβινγκ Λοζάνο έλαβε κίτρινη κάρτα για να υποστηρίξει μετά την απόφαση.

Ο Pulisic έστειλε την μπάλα στην επάνω γωνία μετά από το αριστερό χέρι του τερματοφύλακα Guillermo Ochoa για το 16ο διεθνές του γκολ.

Ο Πίττι και πάλι δεν έκανε ένα τηλεφώνημα στο 119ο λεπτό όταν η κεφαλίδα του Λούις Ρόμο έβγαλε από το αριστερό χέρι του Μακένζι, του οποίου το χέρι ίσως ήταν ελαφρώς απλωμένο. Ο Horvath, ο οποίος αντικατέστησε τον τραυματισμένο εκκινητή Zack Steffen στο 69ο λεπτό, περίμενε την τελευταία στιγμή και έφυγε δεξιά για να κτυπήσει το πέναλτι από τον αρχηγό του Μεξικού.

Οι ΗΠΑ έπρεπε να επιβιώσουν για παράταση 11 λεπτών χρόνου διακοπής μετά τη δεύτερη επιπλέον περίοδο.

Σε έναν δοκιμαστικό αγώνα, η Ρέυνα σημείωσε το πρώτο γκολ των ΗΠΑ και είχε υποχωρήσει όταν φάνηκε να χτυπήθηκε στο πρόσωπο από ένα αντικείμενο που ρίχτηκε από τα περίπτερα μετά το γκολ του Πούλιτς. Ο αγώνας είχε σταματήσει για περίπου τρία λεπτά κατά τη διάρκεια της διακοπής του δευτέρου ημιχρόνου λόγω διακρίσεων ψαλμάτων στο Empower Field.

Ο Christian Pulisic ανυψώνει το τρόπαιο του Concacaf Nations League με συμπαίκτες, αφού νίκησε το Μεξικό στον τελικό στο Empower Field στο Mile High.

Ο Jesús Corona έθεσε το Μεξικό μπροστά 63 δευτερόλεπτα μετά από ένα ατημέλητο δώρο από τον McKenzie, ο οποίος έκανε μια κακή πάσα στη δική του περιοχή πέναλτι ακριβώς στο μονοπάτι Corona, ο οποίος στάλαξε μόνος του στον Steffen και έστειλε μια γωνιακή βολή στον δεξιό ώμο του τερματοφύλακα για το ένατο του. στόχος. Ήταν ο πρώτος στόχος που παραχώρησαν οι ΗΠΑ τουλάχιστον από το 1990.

Το Μεξικό φάνηκε να ανεβαίνει 2-0 στο 24ο λεπτό όταν ο Héctor Herrera έπαιξε ένα μικρό κόρνερ στον Lozano, ο οποίος έδωσε την μπάλα πίσω, και η Herrera έκανε ένα μακρύ σταυρό με το κεφάλι του Héctor Moreno. Μετά από μια σύντομη καθυστέρηση για την αναθεώρηση του βίντεο , ο στόχος δεν επιτρέπεται για οφσάιντ.

Ο Ρέυνα σημείωσε το τρίτο του διεθνές γκολ όταν το κόρνερ του Πούλιτς με επικεφαλής τον ΜακΚένι από τη μακριά θέση και οριοθετήθηκε μπροστά από το γκολ, όπου ο Ρέυνα το κτύπησε από περίπου 4 μέτρα με το αριστερό του πόδι. Ακολούθησε τον πατέρα του, ο οποίος σκόραρε εναντίον του Μεξικού σε μια νίκη έκθεσης 4-0 στην Ουάσιγκτον, DC, τον Ιούνιο του 1995.

Ο Steffen φάνηκε να βλάπτει το αριστερό του γόνατο ενώ βγαίνει για μια κυλιόμενη μπάλα και αντικαταστάθηκε από τον Horvath στο 69ο λεπτό.